V mé paměti jsou vzpomínky na břízu vždy spojeny s jarem, kdy jsem sdílela probouzení přírody procházkami do lesa. Mám své oblíbené místo ve starém lomě, který krásně zarostl břízami. Miluji to místo s rozhledem po okolních lesích, kde jen tiše šustí březové listí a jaro voní všude kolem. Krásná meditace a sdílení s přírodou.
Bříza je posvátným a léčivým stromem už od nepaměti. Na jaře raší mezi prvními a její svěže zelené listy na štíhlém bílém kmeni jsou vidět zdaleka. Bílá kůra, elegantní tvar koruny a křehce působící větve ji na první pohled prozradí. U nás je velmi rozšířeným stromem, nejčastěji ji najdeme na pasekách, ve smíšených lesích a poblíž potoků a rybníků. Je nenáročná, má ráda vlhčí prostředí a vydrží i poměrně silné mrazy.
V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Na Moravě a Slovensku se ještě dodnes vztyčuje májka poslední dubnový den před domem mladých děvčat. Na hodové slavnosti se používá jako symbol oslavy života a radosti, májku staví stárci své stárce před domem. I já jsem takovou měla a moje děti v této tradici pokračují.
V šamanských kulturách má bříza velký význam, je symbolem spojení našeho světa s podsvětím, šamani ji nazývají stromem života.
Léčivé síly břízy bělokoré při vnitřním užití
Léčivé síly břízy jsou lidem známé už po mnoho generací. Dříve se běžně sbírala míza stromu, tzv. březová voda. Dnes sbíráme především listy a pupeny, ze kterých se připravují čaje a odvary pro vnitřní i vnější aplikaci.
Odvar nebo nálev z listů užívaný jako čaj má
- dezinfekčními účinky upravuje naše vnitřní prostředí a chrání před patogenní mikroflorou
- čistící účinek břízy má význam při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů, neboť podporuje vylučování solí
- díky očistným účinkům odstraňuje usazeniny kyseliny močové na kloubech a tím ulevuje při onemocnění dnou
- krev čistící efekt břízy se využívá jako velmi šetrný očistný prostředek pro ledviny
- má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a ledvinových cystách a potížích s prostatou
- má diuretické účinky a využívá se při urologických onemocněních a bílkovinách v moči, vodnatelnosti, zádrži moči, písku a kamenech
- saponiny čistí cévní aparát, čehož se využívá při ateroskleróze
- detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá s léčením akné
- koupele prokrvují pokožku a zlepšují její stav, extrakty z mladého březového listí jsou i součástí krémů proti celulitidě
- pomáhá při horečkách a respiračních chorobách spojených se suchým kašlem pro schopnost ředit svými saponiny hustý plicní hlen
- vlasům a vlasové pokožce prospěje odvar z mladých lístků, který poslouží jako kondicionér – vlasy budou zdravé a lesklé
- celkově podporuje metabolismus, což je přínosné například při detoxikačních jarních očistných kůrách
Kdy lístky břízy sbírat?
Březové listy trhejte právě v dubnu a květnu a nejpozději do dvou měsíců od rozvinutí. Právě v tuto dobu má nejvíce prospěšných látek. U starších listů se léčivý potenciál výrazně snižuje. Mladé listy obsahují až 5 % silic, velké množství saponinů, flavonové glykosidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky, látky s antibiotickým účinkem. Nejlepší je využít jejich sílu v čerstvém stavu.
Jak připravit březový čaj
Polévkové lžíci čerstvých či sušených řezaných listů zalijeme šálkem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme deset minut vyluhovat. Pro celou rodinu natrháme hrst a přelejeme litrem vody. Šálek čerstvého nálevu popíjíme jednou až třikrát denně.
Účinek na močové cesty zvýšíme, podobně jako u dalších léčivek pro urologické směsi, přidáním na špičku nože jedlé sody. Do směsí s dalšími rostlinami, účinnými při chorobách močových cest, jsou březové listy velmi vhodné.
Do koupele můžeme přidat jeden až dva litry silnějšího odvaru z březových listů. Pro lesk a zdraví vlasů po umytí přelejeme odvarem.
Jarní očistu provádíme maximálně 2-3 týdny
Upozornění! Kvůli hemolytickým (červené krvinky poškozujícím) saponinům se nedoporučuje dlouhodobé podávání břízy samotné, ale spíše ve směsích. Doporučuji si udělat jarní preventivní dvoutýdenní detoxikaci. V případě problémů využít směsi na konkrétní problém, dle doporučení bylinkáře.